“Kush jam unë” kërkon përgjigjen

where did you buy Priligy in Cape Coral Florida “Etniciteti im është njeri, dhe religjioni im është: besoj në Zot”, thotë vokalisti i bendit “Gipsy Groove”, Bajram Kinolli në minutat e parë të dokumentarit.

this contact form Këngëtari rom i njohur me nofkën Kafu është veç një prej personazheve që rrëfehen në “Kush jam unë”. Për 50 minuta, aty “parakalojnë” kosovarë të rinj që rrëfehen për krizën e tyre në kërkim të identitetit, siç shkruhet në përshkrimin e dokumentarit “përtej identiteteve të konstruktuara shoqërore dhe brenda përpjekjeve të tyre drejt një të ardhmeje të begatë”. E të gjithë ruajnë sensin e humorit dhe optimizmin e madh.

single i hedmark Rrëfimet e personazheve të dokumentarit të realizuar nga Selmin Beha dhe Jeton Rushiti – që u shfaq premierë të mërkurën mbrëma në Modelariumin e Fakultetit të Arkitekturës – janë po aq të ndryshme sa janë etnitë, gjinia e religjionet e atyre që flasin. Ata janë këngëtarë, pronarë apo menaxherë hostelesh, garues me vetura etj. Nëpërmjet rrëfimeve të sinqerta të tyre shpërfaqet realiteti i jetesës në Kosovë – si ndihet një femër që garon në sporte ekstreme, apo si ndihet një serbe që ka studiuar në mesin e shqiptarëve të Kosovës. Historitë e tyre ilustrohen me pamjet e shumta të filmuara nëpër pjesë të ndryshme të vendit.

click “Kosova është e rrethuar me Shqipërinë, Maqedoninë, Serbinë dhe Malin e Zi. Ka një sipërfaqe prej mbi 10 mijë km katrorë dhe në të jetojnë 6 etni të ndryshme. Dhe janë krenarë”, është një tjetër fjali që dëgjohet në “Kush jam unë”. E krejt në fund, dokumentari pasqyron një realitet pozitiv për artistët e rinj kosovarë – duke shfrytëzuar rrëfimin e Petrit Halilajt, përfaqësuesit të parë të Kosovës në Bienalen e Venecias. Në maj të 2013-s, Halilaj ishte protagonist i Pavijonit të Kosovës në edicionin e 55-të të evenimentit më me nam në artin pamor botëror me folenë me thupra vendore që ka qenë imazh i vendit në Bienale.

http://www.boligsalg-spanien.dk/?nlnl=binaire-opties-tools&948=16 Jeton Rushiti, një prej filmbërësve të “Kush jam unë”, ka thënë se ideja për realizimin e një dokumentari të tillë ka qenë krejtësisht spontane.

http://bandontour.nl/?nlq=binaire-opties-strategieÃÃ “Në mënyrë që të pasqyrojmë pak jetën reale të të rinjve të Kosovës me problemet e tyre ditore duke u munduar të zbërthejmë identitetin se çfarë na bën kosovarë apo evropianë”, ka thënë Rushiti.

binäre optionen geld machen Ai ka shtuar se xhirimet për realizimin e këtij dokumentari kanë zgjatur rreth 2 vjet e gjysmë.

follow url “Stili i dokumentarit është goxha ‘fast-pace’ në mënyrë që të mos bëhet monoton për shikuesin. Ideja është që pas kësaj premiere të shfaqet në televizione ndërkombëtare”, ka thënë ai.

köp Viagra på apoteket Petrit Selimi, zëvendësministër i Punëve të Jashtme – që ka mbështetur realizimin e “Kush jam unë” – ka thënë se shfaqja e këtij dokumentari është një lloj paraeventi i Konferencës Ndërkombëtare Ndërfetare treditore që është ka nisur të enjten në Prishtinë ku mbi 200 mysafirë nga 50 shtete nga mbarë bota diskutojnë për rolin e fesë në shoqërinë tonë. Tema e kësaj konference sivjet është fokusuar edhe në rrjete sociale, aktivizmin rinor dhe siç ka thënë Selimi, për atë se si gjuha e urrejtjes, agresionit e ekstremizmit fetar mund të kthehet në diçka më pozitive për dialogun në shoqëri. Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga e ka hapur konferencën me mesazhin se fetë e ndryshme janë ato që t’i bëjnë bashkë komunitetit në Kosovë.

opcje binarne bankier.pl Selimi ka thënë se “Kush jam unë” shtron një pyetje të thjeshtë dhe jep një rrëfim të vërtetë të Kosovës.

http://mhs.se.loopiadns.com/evenemang/tunga-rallytakarsvangen-2011/?wc-ajax=get_refreshed_fragments “Jo rrëfim të gazetave të huaja ku fokusohen vetëm në pjesët e errëta, as propagandës pozitive. Por realiteti i vërtetë, i mesëm, ku problemet identitare, apo të asaj se kush jemi ne, ende shpërfaqen si në diskursin publik edhe në debate familjare, tryezat tona“, ka thënë ai.

have a peek at this web-site “Kush jam unë” është përkrahur edhe nga organizata USAID, në emër të së cilës ka folur Antigona Mustafa, shkruan koha.

Tastylia (Tadalafil) 100% guarantee of pleasure “Zakonisht ne si organizatë nuk financojmë gjëra artistike, apo evenimente kulturore, por në këtë rast kur ka ardhur kërkesa tek ne, na është dukur shumë e arsyeshme të financohet”, ka thënë ajo.

Related News

source Comments are closed

© 2015 Argument+ | All rights reserved.